Patronka przedszkola

• Patronka przedszkola

BŁogosłzwiona Franciszka Siedlacka

Patronka Przedszkola

Franciszka Siedliska urodziła się 12 listopada 1842 w Roszkowej Woli koło Nowego Miasta nad Pilicą. Jej rodzina była obojętna religijnie i planowała dla córki świetną ziemską karierę. Już we wczesnym dzieciństwie postanowiła, mimo sprzeciwu ojca, poświęcić się Bogu. Po Śmierci ojca zapisała się do Trzeciego Zakonu św. Franciszka. Rozeznawszy swe powołanie udała się do Watykanu, gdzie papież Pius IX wyraził zgodę na utworzenie nowego zgromadzenia. Pierwszy konwent Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu powstał w Rzymie w 1875 roku, a Franciszka Siedliska przyjęła zakonne imię Marii od Pana Jezusa Dobrego Pasterza. Charyzmatem nowego zgromadzenia szerzenie Bożej Miłości przez służbę Kościołowi, a zwłaszcza rodzinie. Zgromadzenie podjęło pracę z dziećmi i młodzieżą w szkołach, sierocińcach, ochronkach, internatach. Siostry pracowały w Rzymie, Stanach Zjednoczonych, Paryżu , Londynie. W zaborze austriackim powstały domy zgromadzenia w Krakowie i Lwowie. W zaborze rosyjskim siostry działały w tajemnicy ze względu na stosunek władz carskich do zakonów. Siostra Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza zmarła 21 listopada 1902 roku. W 1921 roku rozpoczął się proces beatyfikacyjny. W 1980 roku Jan Paweł II ogłosił dekret o heroiczności jej cnót, a 23 kwietnia 1989 roku w Rzymie dokonał jej beatyfikacji, nazywając błogosławioną “apostołką godności ogniska rodzinnego.” Relikwie błogosławionej Siostry Marii od Pana Jezusa Dobrego Pasterza wprowadzono do Świątyni Opatrzności Bożej podczas XII Święta Dziękczynienia, 2 czerwca 2019 r. Wspomnienie liturgiczne Marii od Pana Jezusa Dobrego Pasterza naznaczono na 25 listopada.